Eesti English
«
»

Sõlgede kinnitamine

Hoburaudsõle kinnitamine

Hoburaudsõlg on avatud ringi kujuline ja meenutab välimuselt veidi hobuserauda. Nõel liigub ümber solekaare vabalt, seda on võimalik sõlekaare ümbert ara võtta ja tagasi panna.

Riide külge kinnitamiseks tuleb sõlenõel kaare otste vahelt väja lükata, riidest sõle laiuselt läbi pista ja seejärel kaare otste vahelt tagasi algasendisse tõmmata.

See kinnitus on lihtne ja kindel, kuna riie tombab nõela vastu sõlekaart ja nõel ei saa lahti minna. Sõlenõel on terava otsaga ja mõnikord keskelt rohkem või vahem nõgus — nõgus nõel hoiab tugevamalt vastu riiet. Õhemale kangale sobivad paremini vaiksemad sõled, paksemale suuremad.


Rõngassõle, vitssõle ja kuhiksõle kinnitamine

Rõngassõle, vitssõle ja kuhiksõle sõlekaar on kinnise ringi kujuline. Rõngakujulised sõled olid varakeskaegses Euroopas koige populaarsem sõletuup, sest need sobisid hasti tuunikalõikelise särgi kaeluse kinnitamiseks.

Võrreldes hoburaudsõlega on rõngassole kinnitusviis veidi erinev. Rõngas on suletud ja nõel fikseeritud, (ei liigu vabalt ümber rõnga nagu hoburaudsõlel). Rõngassõle kinnitamiseks tuleb riiet sõlenõela pikkuse võrra ülespoole tommata, nõel läbi riide torgata ja lasta nõelaots rõnga vastasservale langeda.

Selline kinnitamisviis selgitab hästi särgilõhiku servade pilutamise vajalikkust — piludest on sõlenõela mugav labi pista ja see säästab
kangast juhuslikest aukudest.